III spotkanie KLS za nami!
24 czerwca 2021 roku odbyło się trzecie spotkanie Klubu Liderów Studenckich pt. „Zarządzanie finansami w świecie ciągłych zmian – bezpieczeństwo i budowanie kapitału”. W spotkaniu wzięło udział 42 przedstawicieli organizacji studenckich z całej Polski.
Klub Liderów Studenckich to inicjatywa Warszawskiego Instytutu Bankowości realizowana w ramach projektu „Aktywny Student”, we współpracy z Parlamentem Studentów RP oraz pod patronatem Związku Banków Polskich. Celem jest prowadzenie międzypokoleniowej dyskusji oraz wymiany doświadczeń na tematy ważne z punktu widzenia młodego pokolenia i przyszłości polskiego społeczeństwa.
Spotkanie otworzył Wiceprezes Warszawskiego Instytutu Bankowości – Michał Polak, który oficjalnie powitał wszystkich uczestników oraz wprowadził ich
w temat spotkania. Następnie Prezes Związku Banków Polskich – Krzysztof Pietraszkiewicz przedstawił gościa specjalnego, Prezesa ING Banku Śląskiego – Brunona Bartkiewicza, wspominając współpracę oraz działalność w szczególności na rzecz odbudowy polskiego systemu finansowego. Prezes Bartkiewicz
w swoim wystąpieniu opowiedział o roli megatrendów w kontekście kreowania świata, ich wzajemnym odziaływaniu, wytłumaczył termin VUCA i odpowiedział na pytanie w jaki sposób różne organizacje radzą sobie z nieprzewidywalnymi zmianami oraz nowymi wyzwaniami. W sesji Q&A gość wyjaśnił
m.in. jak w dzisiejszym świecie szukać liderów, wzorców, podkreślając jednocześnie jak ważne jest samodzielne myślenie, poszukiwanie i analizowanie.
W drugiej części spotkania odbyła się debata dotycząca stawiania pierwszych kroków na rynku pracy oraz gromadzenia środków finansowych. Panel poprowadził dziennikarz studencki, laureat Konkursu Grantowego OFMA – Bartek Chlabicz. W dyskusji udział wzięli: Krzysztof Berenda (Radio RMF FM), prof. Witold Orłowski (PwC Polska) oraz Waldemar Zbytek (Warszawski Instytut Bankowości).
W dyskusji poruszono kwestię radzenia sobie ze skutkami ekonomicznymi pandemii, nie tylko znajdowania wyjścia z trudnej sytuacji, ale i umiejętnego, efektywnego wykorzystywania kryzysu. Prelegenci odnieśli się do bardzo aktualnego zagadnienia związanego z kompetencjami cyfrowymi, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie w obecnej sytuacji. Eksperci porozmawiali także o roli edukacji finansowej, ekonomicznej, zarządzania zmianą i ryzykiem, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa. W trakcie dyskusji wielokrotnie podkreślali, że wszelkie sytuacje kryzysowe miały, mają i będą miały miejsce, dlatego powinniśmy myśleć perspektywicznie i pamiętać o dobrym przygotowaniu, zabezpieczeniu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy brali udział w panelach i uczestnikom III spotkania Klubu Liderów Studenckich oraz zapraszamy na kolejne spotkania Klubu.