24 kwietnia 2024 r. na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się trzecie z cyklu spotkanie OFMA on tour, którego inicjatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości. W ramach modułu „Nowe media a cyfrowy (nie)porządek świata – cyberbezpieczeństwo, technologie i… dezinformacja” eksperci akademiccy i dziennikarze studenccy porozmawiali o wyzwaniach cyfrowego świata, dzięki czemu przybliżyli studentom jego wpływ na społeczeństwo, media i dezinformację.
Spotkanie składało się z kilku części – wystąpień oficjalnych przedstawicieli władz Wydziału, rozmów „1 na 1”, prezentacji oraz podsumowującego panelu dyskusyjnego.
Wydarzenie otworzyła dr hab. Agnieszka Hess, prof. UJ – dyrektor Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Michał Polak, Wiceprezes Fundacji Warszawski Instytut Bankowości. Zaraz po oficjalnym otwarciu przedstawiciel WIB zaprezentował wyniki badania dotyczącego poziomu wiedzy finansowej Polaków oraz postaw wobec cyberbezpieczeństwa.
Pierwszą z cyklu trzech rozmów zaplanowanych na ten dzień poprowadzili dr Marcin Kubat – radio UJOT FM i Tymoteusz Chłopecki – UJOT TV, a ich gościem była dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch, prof. UJ – Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawiali na temat społecznych i politycznych skutków dezinformacji i przybliżyli słuchaczom strategie oraz mechanizmy wykorzystywane do jej szerzenia. Odpowiedzieli też na pytanie – jak dezinformacja wpływa na społeczeństwo i politykę.
Studenci wysłuchali także rozmowy mgr Wojciecha Kułagi – Szkoła Doktorska Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą poprowadzili dr Marcin Kubat – radio UJOT FM i Kacper Zimniak – UJOT TV – “Ryzyko związane z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni a społeczeństwo zmediatyzowane”. W trakcie dyskusji uczestnicy poruszyli m.in. tematy takie, jak: zagrożenia wynikające z dynamicznie ewoluującego krajobrazu mediów w przestrzeni cyfrowej czy jakie ryzyko w kontekście cyberbezpieczeństwa niosą za sobą platformy mediów społecznościowych.
Ostatnia z cyklu rozmów poświęcona była stronniczości w mediach. Rozmówcą prowadzących – dr. Marcina Kubata – radio UJOT FM i Aleksandry Wróbel – UJOT TV był dr hab. Rafał Klepka – Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób i dlaczego nowe media są stronnicze, na czym polega zamykanie się w bańkach informacyjnych oraz do czego prowadzi zjawisko „echo chamber”.
Dzień zakończył panel dyskusyjny „Nowe media, stare problemy? – rola rzetelności, odpowiedzialności i bezstronności”, w którym udział wzięli: dr hab. Agnieszka Walecka-Rynduch, prof. UJ; dr hab. Rafał Klepka; mgr Wojciech Kułaga.
OFMA on tour to cykl spotkań dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej organizowany w roku akademickim 2023/2024 przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z partnerskimi wydziałami dziennikarstwa. Celem inicjatywy jest pogłębienie współpracy z wydziałami i instytutami prowadzącymi studia w obszarze komunikacji społecznej i zainspirowanie studentów tematyką gospodarki, mediów i nowych technologii. Jej inauguracja odbyła się w październiku na Uniwersytecie Gdańskim, a kolejne odsłony cyklu pojawiły się na UMCS, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich – platformy współpracy redakcji studenckich z całej Polski, powołanej do życia w 2015 roku i funkcjonującej przy Programie „Bankowcy dla Edukacji” – największego w Europie programu pozaformalnej edukacji finansowej.