Nasza działalność

OFMA realizuje szereg inicjatyw, zarówno ciągłych, jak i projektowych, skierowanych do mediów i dziennikarzy studenckich. Do najważniejszych projektowych działań Forum należą m.in.: Krajowa Konferencja OFMA, Akademia OFMA, Studencka Strefa Medialna oraz Konkursy OFMA. Stała działalność Forum opiera się na cotygodniowej audycji „3 grosze o ekonomii” oraz comiesięcznym Newsletterze OFMA wysyłanym do redakcji i dziennikarzy studenckich.

Krajowa Konferencja OFMA

Najważniejsze coroczne wydarzenie skierowane do dziennikarzy studenckich z całej Polski. Bogata agenda i udział gości specjalnych ze świata mediów, finansów i nauki stanowią niepowtarzalną okazję do doskonalenia warsztatu dziennikarskiego, poszerzenia wiedzy z zakresu finansów i nowoczesnych technologii oraz integracji środowiska. Dwudniowe warsztaty, debaty i dyskusje wieńczy Gala Finałowa Plebiscytu Studenckich Nagród Dziennikarskich – MediaTory. Corocznie gromadzi ona ponad 800 gości, w tym m.in. wyróżnionych i nominowanych w plebiscycie z udziałem dziennikarzy największych redakcji w Polsce.

Od pierwszej edycji, dziennikarze studenccy uczestniczyli łącznie w spotkaniach z kilkudziesięcioma przedstawicielami świata mediów, finansów i nauki. Wśród gości specjalnych konferencji, oprócz władz uczelni, ministrów i prezesów ważnych instytucji finansowych byli m.in. Konrad Piasecki, Bartłomiej Godusławski, Michał Pol, Grzegorz Miecugow, Mateusz Borek, Magdalena Rigamonti czy Janusz Schwertner.

Pierwsza, inaugurująca projekt OFMA, konferencja odbyła się w listopadzie 2015 r. przy okazji jubileuszu 20-lecia Parlamentu Studentów RP. Druga edycja pod koniec 2016 r. towarzyszyła spotkaniu Europejskiej Unii Studentów w Gdańsku, zaś od 2017 r. wydarzenie odbywa się na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Akademia OFMA

Akademia OFMA to cykl certyfikowanych szkoleń i warsztatów dla dziennikarzy studenckich. W pierwszej edycji, która odbyła się w 2020 roku wzięło udział 38 młodych dziennikarzy z całej Polski.

Wśród tematów podejmowanych podczas Akademii były m.in. wystąpienia publiczne, przydatne narzędzia internetowe w dziennikarstwie dezinformacja, fake news’y, sztuczna inteligencja czy weryfikacja treści w mediach społecznościowych.

Studencka Strefa Medialna

Inicjatywa towarzysząca ważnym wydarzeniom i kongresom, zadebiutowała w 2017 r. podczas Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie – największego i najważniejszego wydarzenia dla polskiej nauki i środowiska akademickiego ostatnich dekad. W wydarzeniu na zaproszenie OFMA uczestniczyło kilkudziesięciu dziennikarzy studenckich, którzy przez dwa dni relacjonowali przebieg Kongresu, a także przeprowadzili specjalne dedykowane briefingi prasowe z m.in. Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wybitnymi przedstawicielami świata nauki.

Od 2018 r. Strefa funkcjonuje także na Kongresie Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości w Warszawie. Podczas jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce edukacji ekonomicznej, młodzi dziennikarze uczestniczą w dedykowanych konferencjach prasowych z udziałem kierownictwa takich instytucji finansowych jak Związek Banków Polskich, Giełda Papierów Wartościowych czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto, spotykają się z dziennikarzami ekonomicznymi, którzy przybliżają im kulisy pracy w najlepszych redakcjach finansowych w Polsce – wśród gości Strefy byli już m.in. Maciej Samcik i Krzysztof Berenda.

W 2020 roku Studencka Strefa Medialna została zorganizowana we współpracy z redakcją Dziennika Gazety Prawnej, której efektem był studencki dodatek specjalny, opublikowany 1 października na początek nowego roku akademickiego.

Konkursy OFMA

Poza codziennym wsparciem merytorycznym oraz technicznym OFMA od dwóch lat organizuje konkursy dla środowiska studenckiego. Redakcje studenckie mają możliwość zgłaszać swoje prace w trzech kategoriach Konkursu Grantowego: aktywność studencka, finanse studenta i nauka i szkolnictwo wyższe”, zaś studenci mogą wziąć udział w Konkursie Reportażowym w kategoriach: ekonomia i nowe technologie, społeczeństwo oraz sport.

W obu konkursach prace oceniane są przez jury, w którym zasiadają przedstawiciele mediów, świata nauki oraz biznesu. Zwycięzcy otrzymują pamiątkowe czeki oraz nagrody finansowe przeznaczone na dalszy rozwój ich działalności.

Audycja „3 grosze o ekonomii”

Cotygodniowa audycja radiowa przygotowywana od 2016 r. przez warszawskie Akademickie Radio Kampus. Na antenie wyemitowano już ponad 200 odcinków, które dotarły do blisko pół miliona odbiorców. Audycji można słuchać w największych ośrodkach akademickich w Polsce, a także w internecie.

Audycja w przystępny sposób przybliża najważniejsze zagadnienia związane ze środowiskiem studenckim i szeroko pojętą ekonomią – zarówno te najbardziej aktualne, jak i te budujące świadomą postawę na rynku pracy, w zakresie finansów czy cyberbezpieczeństwa.