5 marca 2024 r. na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, odbyło się drugie z cyklu spotkanie OFMA on Tour, którego inicjatorem jest Fundacja Warszawski Instytut Bankowości. W ramach modułu „Media a edukacja ekonomiczna – is bad news a good news? Rola mediów w budowaniu świadomości ekonomicznej” eksperci akademiccy i dziennikarze studenccy przybliżyli słuchaczom temat dziennikarstwa ekonomicznego oraz jego roli w budowaniu postaw społecznych i edukacji finansowej.
Spotkanie składało się z kilku części – wystąpień oficjalnych przedstawicieli władz Wydziału, rozmów „1 na 1”, prezentacji oraz podsumowującego panelu dyskusyjnego.
Czy stać nas na beztroskę i niewiedzę ekonomiczną? O tym rozmawiali: Ekspertka Wydziału Ekonomicznego UMCS dr. hab. Anna Korzeniowska i Dziennikarz Radia Centrum Lublin dr Stefan Sękowski. Następnie, Wiceprezes Zarządu WIB – Michał Polak przedstawił prezentację Media w świecie finansów i świat finansów w mediach – czyli komunikacja do wielu o rzeczach zrozumiałych przez niewielu.
Uczestnicy spotkania wysłuchali także rozmowy Eksperta Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS dr. Mateusza Sobiecha i Dziennikarki Radia Centrum Lublin Joanny Kukier – Rzetelność w edukacji ekonomicznej – czy tradycyjne media mają szansę z influenserami w walce o uwagę odbiorców? Dzień zakończył panel dyskusyjny Rynek medialny a rynek wartości – czy w działalności mediów jako przedsiębiorstw zysk nie „przeskoczył” etyki?. Gośćmi prowadzącej dr. Dominiki Popielec byli: dr Ewa Bulisz, dr Wojciech Maguś oraz dr hab. Jan Pleszczyński.
OFMA on tour to cykl spotkań dla studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej organizowany w roku akademickim 2023/2024 przez Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z partnerskimi wydziałami dziennikarstwa. Celem inicjatywy jest pogłębienie współpracy z wydziałami i instytutami prowadzącymi studia w obszarze komunikacji społecznej i zainspirowanie studentów tematyką gospodarki, mediów i nowych technologii. Jej inauguracja odbyła się w październiku na Uniwersytecie Gdańskim, a kolejne odsłony cyklu pojawiły się na UMCS, Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Forum Mediów Akademickich – platformy współpracy redakcji studenckich z całej Polski, powołanej do życia w 2015 roku i funkcjonującej przy Programie „Bankowcy dla Edukacji” – największego w Europie programu pozaformalnej edukacji finansowej.